Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Poradna

Zde se můžete radit s odborníky o věcech souvisejících s pečováním – o záležitostech z oblasti sociálně-právní, ošetřovatelské, psychologické a duchovní.

Dotazy je možné klást po přihlášení (přihlaste se vlevo pod hlavní nabídkou). Pokud ještě nemáte účet (přihlašovací jméno a heslo) na webu pecujdoma.cz, zaregistrujte se!

Můžete také využít bezplatnou telefonní linku Pečuj doma: 800 915 915.

 

Chci položit dotaz...

Níže najdete již zodpovězené dotazy z poradny, můžete je také filtrovat podle jednotlivých oblastí.

Zobrazit články z rubriky:  Poradna ošetřovatelskáPoradna sociálně-právníPoradna psychologická a duchovní

Dlouhodobé ošetřovné

16. 2. 2018

Je už uzákoněna (dlouhodobá péče – tříměsíční ), kdo ji může využít, kolik se platí a kdo platí sociální a zdravotní pojištění?


ODPOVĚĎ

uzákoněna je, ale účinná je až od 1.6.2018.
Využít ji může jen zaměstnanec nebo OSVČ (oba jen za předpokladu, že platí sociální pojištění se složkou nemocenského - to se neplatí např. z DPP do 10 000 Kč, podnikatelé mají nemocenské dobrovolné).

Opravdu nemáme nárok na příspěvek na úpravu koupelny?

15. 2. 2018

Pečuji o maminku, po operaci mozku je upoutaná na lůžko, sama nechodí. Ještě před návratem z nemocnice jsem musel udělat úpravy v bytě. Měla nevyhovující koupelnu s vanou – úzké dveře, WC bylo v mezipatře – 4 schody. Proto jsem se rozhodl, předělat komoru na bezbariérovou koupelnu s WC (sprchový kout, širší dveře). Až po úpravách jsem se dozvěděl, že lze žádat o příspěvek na zvláštní pomůcky.

Od kdy je platné usnesení o opatrovníkovi

15. 2. 2018

Chtěla jsem se zeptat, od jakého data je "platný" rozsudek nebo usnesení o ustanovení opatrovníka. Datum nabytí právní moci bývá klidně až za měsíc od data vydání rozsudku (usnesení). Zajímalo by mě, od kdy si nově ustanovený opatrovník má plnit své povinnosti, např. vůči soudu apod.

Existují zařízení jen pro několikadenní pobyty?

14. 2. 2018

Paní společně s maminkou pečuje o tatínka. Nyní by chtěla odjet na krátkou dovolenou, ale maminka se již necítí na samostatnou péči. Bylo by možné na pár dní umístit tatínka do zařízení pro seniory?

Přítel je nevyléčitelně nemocný...

14. 2. 2018

Přítel je nevyléčitelně nemocný, poslední týden se jeho stav zhoršil, je teď v nemocnici, mají ho propouštět. Neví, že je to s ním tak vážné, chce domů. Já si nevím rady, co mám dělat, myslím, že sama to nezvládnu. Nevím, kdo by mi s tím mohl pomoci.

Odlehčovací pobyt nebo nemocnice

13. 2. 2018

Pomáhám s péčí o tchýni, ale hlavním pečujícím je můj tchán. Bohužel se mu zhoršil zdravotní stav a musel být sám hospitalizován. Já budu odjíždět s rodinou na hory, protože už máme dopředu zaplacený zájezd a nevím, jak zajistit na tuto dobu, co budeme pryč, péči.

Matka versus syn

13. 2. 2018

„Manžel má Alzheimerovu demenci, zatím nemá opatrovníka a není omezený ve svéprávnosti. Chci se zeptat, jak je to s poskytováním informací o jeho zdravotním stavu. Jeho praktická lékařka poskytuje informace pouze mému synovi, mě odmítla.

Opatrovnictví nebo zastoupení členem domácnosti?

12. 2. 2018

Babička má Alzheimerovu demenci, nyní již téměř nereaguje, je ležící, zcela závislá na pomoci rodiny. Babička je vlastníkem domu, kde všichni bydlíme. Dům jsme chtěli zateplit v rámci programu Zelená úsporám, ale je potřeba podpis vlastníka. Slyšeli jsme o opatrovnictví, ale situaci jsme z právního hlediska zatím neřešili, takže ideální by bylo to vyřešit do budoucna na vše, kde bude třeba její podpis. Můžete prosím poradit, co by bylo vhodné? A jak postupovat v době, než by vše vyřídil soud?

 

PNP po smrti a náklady pohřbu

12. 2. 2018

Paní pečovala o svou babičku, která 5. tohoto měsíce zemřela. Příspěvek na péči chodil na účet babičky, takže po smrti je účet  zablokovaný. Podle všeho má na příspěvek ještě nárok? Pokud ano, má nárok na výplatu jako pečující osoba, a nebo jí už žádné peníze nenáleží a vše jde do dědictví? Peníze jí přeposílal syn opatrované babičky (strýc) na její účet, ke kterému měl pravděpodobně přístup. Také zaplatila výlohy zpopelnění cca 6700,- Kč.

Péče o dítě a důchodové

9. 2. 2018

Jsem osobou pečující o dítě v prvním stupni závislosti, čili tom nejlehčím, do deseti let věku. Počítá se tato doba péče jako náhradní doba pojištění, čili započítává se mi do nutných 35 let pro vznik nároku na důchod? Dle portálu MPSV jsem měla za to, že ano, ale nyní jsem narazila na informaci, že je nutné později dokládat, že jsem o toto dítě pečovala minimálně osm hodin denně osobně, aby to opravdu náhradní dobou bylo.

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha