Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Přítel je nevyléčitelně nemocný...

14. 2. 2018

Přítel je nevyléčitelně nemocný, poslední týden se jeho stav zhoršil, je teď v nemocnici, mají ho propouštět. Neví, že je to s ním tak vážné, chce domů. Já si nevím rady, co mám dělat, myslím, že sama to nezvládnu. Nevím, kdo by mi s tím mohl pomoci.

Odlehčovací pobyt nebo nemocnice

13. 2. 2018

Pomáhám s péčí o tchýni, ale hlavním pečujícím je můj tchán. Bohužel se mu zhoršil zdravotní stav a musel být sám hospitalizován. Já budu odjíždět s rodinou na hory, protože už máme dopředu zaplacený zájezd a nevím, jak zajistit na tuto dobu, co budeme pryč, péči.

Maminka si nebere léky. Zapomíná a já bydlím v jiném městě

6. 2. 2018

Moje maminka trpí demencí, ale zatím ještě bydlí sama. S čím ale mám velký problém, je její užívání léků. Už si nepamatuje, zda si léky vzala či nikoliv. Zkoušela jsem jí volat vždy v danou dobu, kdy léky užívá, ale ani to nepomohlo. Vždy mi řekla, že si léky vezme, ale později jsem zjistila, že asi zapomněla a léky si nevzala. Já bydlím v jiném městě a dojíždím za ní jen o víkendu a to jí vždy nachystám léky do dávkovače na celý týden. Potřebovala bych ale, aby za ní někdo chodil a připomínal jí, že si má léky brát. Je to vůbec možné, aby k ní někdo takto docházel?

Už se nezvládám o manžela starat

5. 2. 2018

Starám se šestým rokem o manžela s diagnózou roztroušená skleróza, nyní je již nechodící, postiženy má i ruce. Sám se zvládne najíst na posteli, přepínat TV. S pomocí pečovatelky ho dáváme i ven. Já jsem z péče o něho již vyčerpaná, neustále navštěvuji rehabilitace - krční páteř, bederní, bolest zápěstí, paty (vše způsobeno dlouhodobým přetěžováním). Manželovi je 65 let, mně 64, potřebuji a chci být ještě soběstačná, žijeme sami v domku.

Společnost pro babičku

2. 2. 2018

Pečuji o babičku, která má už skoro 90let, ale ještě stále je velmi vitální. Chodí sice o berlích, ale jsem ráda, že paměť jí ještě slouží. Už několikrát si ale babička posteskla, že si nemá pořádně s kým popovídat a chybí ji společnost. Její přátele už pomalu umírají a my nemáme tolik času, abychom se jí mohli věnovat denně, jak by chtěla. Snažíme se jí dělat společnost o víkendech, ale je vidět, že to nestačí. Existuje nějaká sociální služba, která by ji pomohla?

Testování paměti

30. 1. 2018

Pečuji společně s rodinou o mou maminku, která má problémy s pamětí, ale k lékaři ji dostat nemůžu. Teď už je ve fázi, kdy mě osočuje, že jsem jí ukradla různé věci nebo peníze a je rozčílená, jenom mě vidí. Tuto situaci jsem vyřešila tak, že k mamince chodí pomáhat jen můj manžel a moje dcera. Já sama, ale pociťuju, že mám problémy s pamětí, a toho se bojím. Slyšela jsem v televizi, že pokud se včas zahájí léčba, může nemoc zpomalit. Bojím se, že dopadnu jako moje maminka.

 

Kde sehnat přístroj na podporu dýchání?

25. 1. 2018

Zdravotní stav přítele se zhoršuje, nemůže dýchat, slyšela jsem o přístroji, který by mohl využít. Nevím kde a jak ho získat.

ODPOVĚĎ

Zřejmě máte na mysli koncentrátor kyslíku pro domácí použití. Tento přístroj obohacuje vdechovaný vzduch kyslíkem a jeho použití je snadné i v domácím prostředí. Běžně se používá u chronických nemocí dýchacích cest, ale jeho použití je možné i pro jiné onemocnění, přispívá především pro psychickou pohodu při dýchacích potížích.

 

Výživa přes PEG s problémy

12. 1. 2018

Pečuji o maminku, která trpí roztroušenou sklerózou a prodělal už i několik menších mrtviček. Maminka dostává výživu přes PEG. Naučila jsem se vše obsluhovat, abych mohla mít maminku doma a sama ji krmit a pečovat o ni. Poslední dobou se mi ale stává, že maminka po jídle začíná zvracet a já mám strach, aby se maminka nezadusila zvratky. Nevím, jestli něco dělám špatně nebo jen zase pokročila maminčina nemoc.

Tatínek po CMP se vrací domů

14. 12. 2017

Budou nám domů propouštět tatínka po CMP z oddělení dlouhodobě nemocných. Má diabetes a je na inzulinu. Pohybuje se pouze s pomocí druhé osoby. Co všechno máme zařídit, abychom péči o tatínka zvládli. Na co máme nárok a kde to máme vyřídit. Co dělat pro zlepšení, nebo alespoň zachování dosavadní pohyblivosti tatínka?

Co dělat proti úporné zácpě?

Co dělat proti úporné zácpě?
6. 12. 2017

Opakuje se nám v poslední době dotaz: Co dělat proti úporné zácpě, kterou způsobují opiáty, když klasické rady nezabírají? Odpověděl na ní už před časem  MUDr. Ondřej Sláma.

ODPOVĚĎ
Zácpa navozená opioidy je často svízelná. Kromě běžných dietních opatření (např. kompoty, kysané mléčné výrobky) je důležité, aby pacient dostatečně pil (alespoň 1,5 litru denně) a pokud možno nezůstával celý den vleže.

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha