Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Podvýživa u seniorů

18. 7. 2017

Podvýživa je u seniorů vážným zdravotním tématem. Důležité je znát varovné signály a vědět jak předcházet nedostatečné výživě svých blízkých.

Kvalitní výživa je pro celkové zdraví a pohodu klíčová, přesto je však stále mnoho seniorů v ohrožení neadekvátní stravou. Poznejte příčiny a příznaky výživových potíží u starších lidí a zároveň kroky, které můžete učinit k zajištění plnohodnotné diety pro vaše blízké.

Problémy způsobené podvýživou

Podvýživa může u seniorů vést k různým zdravotním potížím:

 • oslabený imunitní systém, což zvyšuje riziko infekce
 • špatné hojení ran
 • slabé svalstvo, což může vést k pádům a zlomeninám

Navíc, může podvýživa přispět k ještě většímu nezájmu o jídlo a ztrátě chuti – což může problémy ještě zhoršit.

Jak podvýživa začíná

Příčiny malnutrice se mohu zdát zřejmé – nedostatek jídla nebo dieta postrádající živiny. Ve skutečnosti je podvýživa často způsobená kombinací fyzického stavu, sociálních a psychologických podmínek. Například:

 • Zdravotní důvody. Starší lidé často mají zdravotní potíže, jako je například demence nebo zubní problémy, které mohou vést ke snížení chuti k jídlu nebo potížím s příjmem potravy. Dalšími faktory, které mohou hrát roli, jsou chronické nemoci, užívání léků, potíže s polykáním nebo vstřebáváním vitamínů, hospitalizace nebo snížená citlivost chuti a čichu.
 • Dietní omezení. Jakými jsou například omezení soli, tuku, bílkovin či cukru – může pomoci upravit zdravotní stav, ale může zároveň přispět k neadekvátní výživě.
 • Omezený příjem. Některé seniory trápí nedostatek financí, aby si nakoupili, obzvláště pokud užívají drahé léky.
 • Nedostatečný sociální kontakt. Starší lidé, kteří jedí samotní, si nemusí jídlo užívat tak jako dříve, což může vést ke ztrátě zájmu o vaření a chuti k jídlu.
 • Smutek, osamění, špatné zdraví, nedostatečný pohyb a další faktory mohou přispět k depresi, jež způsobí ztrátu apetitu.
 • Příliš mnoho alkoholu může narušovat trávení a vstřebávání živin. Živiny mohou chybět i z důvodu náhrady jídla alkoholem.

Jak podvýživu zjistit

Znaky podvýživy může být u starších lidí obtížné vypozorovat, zvláště u lidí, kteří se nezdají být rizikovými. Nicméně, odhalení problému v časné fázi, může pomoci v prevenci pozdějších komplikací. Jak ji zjistit:

 • Pozorujte stravovací návyky vaší blízké osoby. Zkuste s ní strávit nějaký čas doma a to i během času kdy jí, ne pouze při zvláštních příležitostech. Pokud žije samotná, zjistěte, kdo nakupuje jídlo. Pokud je váš bližní hospitalizován nebo v dlouhodobé péči, navštivte jej v čase podávání jídla.
 • Všimněte si ztráty hmotnosti. Pomozte vašemu blízkému sledovat doma jeho hmotnost. Můžete si všimnout rovněž změny na velikosti oblečení.
 • Zpozorujte ostatní varovná znamení. Kromě ztráty hmotnosti, může podvýživa způsobit špatné hojení ran, snadný vznik modřin a potíže se zuby.
 • Buďte obeznámeni s tím, jaké užívá léky. Mnoho léčiv ovlivňuje chuť k jídlu, trávení i vstřebávání živin.

Co můžete s podvýživou udělat

Dokonce i malé dietní změny, mohou udělat obrovský rozdíl v zdraví a celkovému prospívaní starších lidí. Například:

 • Zapojte lékaře. Pokud váš blízký ztrácí hmotnost, spolupracujte s jeho lékařem na zjištění příčiny a přispívajících faktorů. To může znamenat změnu léků, které ovlivňují chuť k jídlu, dočasné přerušení dietních omezení, dokud se příjem jídla nezlepší, nebo spolupráce se zubařem na vyřešení bolestivých zubů či problémů s kousáním. Vyžádejte si vyšetření testy na nutriční problémy během pravidelných kontrol a ptejte se na nutriční doplňky. Můžete také požádat o doporučení k odbornému
 • Povzbuďte svého blízkého, aby jedl potraviny bohaté na živiny. Posypte arašídy nebo jinými ořechy toast a krekry, čerstvé ovoce a syrovou zeleninu. Chyba překladuPosypte jemně nakrájené ořechy nebo pšeničné klíčky na jogurt, ovoce a obiloviny. Přidejte extra vaječné bílky do míchaných vajec a omelety a podpořte používání plnotučného mléka. Přidejte sýr na sendviče, zeleninu, polévky, rýži a nudle.
 • Zpříjemněte život chutným jídlem. Udělejte dietní stravu atraktivnější pomocí citrónové šťávy, bylin a koření. Je-li ztráta chuti a čichu problémem, experimentujte s kořením a recepty.
 • Naplánujte svačiny. Kousek ovoce nebo sýru, lžíce plná arašídového másla nebo ovocné smoothie může doplnit živiny i kalorie.
 • Udělejte z jídla sociální událost. Zastavte se na návštěvu během obědové pauzy nebo pozvěte příležitostně svého blízkého k sobě domů na jídlo. Povzbuďte jej, aby se účastnil akcí, kde může jíst s jinými lidmi.
 • Podpořte svého blízkého ve fyzické aktivitě. Denní cvičení, třebaže mírné, může stimulovat chuť k jídlu, posílit kosti a svaly.
 • Poskytněte typy jak ušetřit na nákupech jídla. Projděte si společně účtenku, čtěte reklamní letáky s nabídkou slev a vyberte méně drahé značky. Navrhněte podělit se o množstevní slevy s přáteli nebo sousedem a návštěvu restaurací, které nabízejí slevy pro seniory.
 • Zvažte pomoc zvenčí. Pokud je to třeba, najměte si domácí pečovatelskou službu, která opatří nákupy a připraví jídlo. Zvažte rovněž dovoz hotového jídla, nebo jiné komunitní služby, včetně domácích návštěv zdravotních sester a odborného dietologa. Pomohou vám místní organizace v oblasti péče o seniory.

Pamatujte, že včasné rozpoznání a léčbu problémů s výživou, mohou přispět k dobrému zdraví, nezávislosti a dlouhověkosti. Ujistěte se, že výživa vašeho blízkého je adekvátní.

 

Zdroj: www.mayoclinic.org

Převzato: IDS

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha