Pečuj doma

Příhlášení uživatele

Sledujte nás i na Facebooku!

Bezplatná poradenská linka

Pečuj doma: 

800 915 915

Noviny Pečuj doma

Přečtěte si
Noviny Pečuj doma.

Pokyny pro začínající pečovatele

Z hodnocení kurzů:

„...Struktura, program, vedení, náročnost, vybavení, erudice lektorů, splňovaly veškeré atributy pro akci, jež měla neoddiskutovatelný přínos pro všechny účastníky. Atmosféra, ve které kurz probíhal, měla velmi blízko k setkání přátel. Vaše počínání mi dává smysl a věřím, že se najde příležitost setkat se při realizaci dalších akcí.“

Noviny Pečuj doma 2018

4. 1. 2018

Vydaná čísla roku 2018 jsou k dispozici v příloze.

Zasílání novin zdarma v pdf formátu si můžete objednat e-mailem na adrese info@pecujdoma.cz

Změna těší

3. 1. 2018

V  kurzech Pečuj doma, které vedu, jsem se setkala zvláště u žen s jejich povzdechem, že by potřebovaly najít čas k tomu, aby se kolem sebe více porozhlédly, udělaly inventuru předmětů, knih, oblečení, obuvi, vln na pletení, hrníčků a kdoví ještě čeho dalšího.

Průkopníci a odvážlivci

29. 12. 2017

Každý den kolem deváté ráno vychází ze starobylého brněnského činžáku parta čtyř až šesti sedmdesátníků. Znají se teprve pár měsíců, ale přátelství už evidentně dobře funguje. Mají to pár kroků a jsou na náměstí Svobody. Líbí se jim to, vždycky je kam jít, na co koukat. Na náměstí jejich společná cesta končí a začíná každý po svém. Pokaždé si vesele zamávají a prý zase večer. Jsou to nájemníci Domu prvního sdíleného bydlení pro seniory v Brně.

Žijte zdravě a hezky

29. 12. 2017

Zkoušeli jste na internetu vyhledat něco o domech se sdíleným bydlením? Co-housing pro seniory? V Čechách? Napovím vám: najdete zatím jediný příklad: Jediné sdílené bydlení pro seniory v Česku je na Zámečnické ulici v Brně. Toto město je v tomto směru opravdovým průkopníkem. Můžete tleskat.

 

Všichni jsou dnes klienti

28. 12. 2017

Když jsme řekli nové ředitelce Institutu důstojného stárnutí Diakonie ČCE Olze Mutlové, že bychom s ní udělali rozhovor, optala se: Se mnou? To bych se měla, připravit, že? Ale ani ne, opáčili jsme, to budou běžné otázky. Jenže pak jsme o tom ještě chvíli přemýšleli a shodli se, že takové ty běžné otázky, kdy jeden něco nadhazuje a druhý už dopředu ví, co bude slyšet, jsou vlastně nejhorší… A že z našeho povídání proto uděláme skutečný dialog a že v rozhovoru bude i trocha napětí. No a takhle to dopadlo:

Potraviny, které mohou zabránit infarktu      

28. 12. 2017

To, že vás postihne infarkt, mrtvice nebo ucpání periferních cév, je způsobeno tím, jakým způsobem se vám sráží krev. Na tyto katastrofy mají prvořadý vliv faktory, které ovlivňují viskozitu krve, tedy sklon tvořit a zvětšovat sraženiny.

J. Šiklová: K čemu je dobré hrát si s vnukem

28. 12. 2017

Češtině obvykle rozumíme, ale občas mají stejná slova pro nás trochu odlišný obsah. Toto si „našinec“ uvědomí buď v rozhovoru s cizincem, kterému se snaží vysvětlit, že pouhý překlad slova nalezený ve slovníku na prvním místě není zcela přesný. Nebo to poznáváme v rozhovorech třeba s dítětem, které určité slovo zredukuje na jednu jedinou situaci. Nedávno jsem si to uvědomila v „rozhovoru“ se svým nejmladším vnukem, který mně sdělil, že medvídek je nemocný, a tak jsme ho společně uložili do postýlky. Když jsem mu ho pomohla přikrýt dečkou, řekla jsem „tak a teď o něho musíš pečovat“.

Přizvěme děti k pečování!

27. 12. 2017

Žijeme v době, kterou ovládá kult věčné mladosti, krásy a síly. Vyžaduje se od nás, abychom byli aktivní až do posledního vydechnutí, stále vytvářeli ty nejcennější, tudíž materiální hodnoty, „byli k něčemu“, neměli vrásky a celulitidu. Nemocným a starým umíme dát najevo, jakým jsou břemenem, jak zatěžují nás a hlavně státní kasu. Touha být stále mladý podporuje byznys obřích rozměrů. Jak by se jinak prodaly tuny krémů na vrásky, prášků na potenci a paměť či mastí na klouby? Co by propagovaly reklamní agentury a jak by vyžily armády estetických chirurgů?

Indikátor skaut

27. 12. 2017

Indikátor je v řeči Bruselu osoba, které poskytujeme podporu. Takové řekněme měřidlo naší pomoci. Jedním z našich indikátorů byl téměř devadesátiletý skaut.

Už 2. ledna vyjdou noviny Pečuj doma

22. 12. 2017

První letošní číslo Pečuj doma vyjde už 2. ledna. Otevírá ho rozhovor Marcely Kašpárkové s Martinou Špinkovou o pečování dětí. Pavla Hobstová představuje první české sdílené bydlení seniorů, Jiřina Šiklová zase píše o tom, jak rozmanité jsou druhy péče a jak to vlastně objevila až při hraní si s vnukem.

Děkujeme našim partnerům

 

 OPZ

 

  

 

MPSVJihomoravský kraj  Brno

 

 Hartmann

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha